• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Ο Αστέρας τών πέντε αστέρων μετέτρεψε σε.... περίπατο το derby στο παγωμένο Φάληρο

Με το εντυπωσιακό 1-5 επιβλήθηκε ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΑΙΑΣ επί του Χατζηκυριάκειου, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα μας στην κορυφή της βαθμολογίας. Παρά τις συνθήκες ψύχους που επικρατούσαν, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και προσέφεραν αξιόλογο θέαμα, ζεσταίνοντας τον ελάχιστο κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο του ΣΕΦ.

Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε ο Χρυσαφίτης με κοντινό πλασέ μετά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Κόρμπα. Ο Πετράκης στο 26’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χατζηλάρης έκανε το 0-3 με έξοχη ατομική προσπάθεια...

Στη συνέχεια, το Χατζηκυριάκειο κλώτσησε την ευκαιρία να μπεί στον αγώνα... Κέρδισε 2 ανύπαρκτα πέναλτυ! Το πρώτο το κέρδισε στο 35’ ο Δούλος όπου απέκρουσε ο τερματοφύλακας μας Σωπιάδης... Δέκα λεπτά αργότερα,κέρδισαν κι άλλο πέναλτυ... Ο τερματοφύλακας μας έπεσε στη σωστή γωνία αλλά ή μπάλα πέρασε άουτ!

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και δημιούργησαν απειλητικές καταστάσεις για την εστία του Σωπιάδη χωρίς όμως αποτέλεσμα... Στο 70' ό ΑΣΤΕΡΑΣ έμεινε με 10 παίχτες,όταν αποβλήθηκε ο Χρυσαφίτης με δεύτερη κίτρινη(κλότσησε τη μπάλα,ενώ ο διαιτητής είχε ήδη σφυρίξει για offside)! Αυτή ή αποβολή δεν πτόησε τον Αστέρα που με παίκτη λιγότερο, πέτυχε άλλα δύο τέρματα χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Ο Πετράκης με πλασέ στο 80’ έκανε το 0-4 και ο Χατζηλάρης στις καθυστερήσεις, ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την ομάδα τού ΣΠΥΡΟΥ ΡΟΥΣΣΟΥ.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι,ήταν να πετύχουν το γκόλ της τιμής στο 83’ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟ:Κόρμπας, Κόφας, Αρβανίτης(55'Στεφανόπουλος), Μιχελής(55'Μπούκας), Σταύρου, Βαρθαλίτης, Χρυσαφάκης, Δούλος, Χατζηαργυρός, Βούλγαρης, Παπαδόπουλος (31'Γεωργίου)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΑΙΑΣ:Σωπιάδης, Καλογερόπουλος, Σπανόπουλος, Τσιτούρας, Ατματσίδης, Γανάς Α., Φωτιάδης(66'΄Σουρλής), Χρυσαφίτης, Χατζηλάρης(85'Γανάς Κ.), Κουμανάκος, Πετράκης Μ(78'Μακρίδης)