• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Ένας κούκος έφερε τον χειμώνα στη Νίκαια

Μπορεί ένας παίκτης να κερδίσει μια ομάδα μόνος του; Όταν αυτός λέγετε Κουβάτσος και παίζει στη β' κατηγορία, ναι μπορεί! Το σέντερ φορ της Αστυπάλαιας Κορυδαλλού πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε μια άνετη νίκη στο εκτός έδρας, κατ' ευφημισμό, ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής απέναντι στον γηπεδούχο Αστέρα Νίκαιας με το επιβλητικό 0-5! Και στις 9 φάσεις που οι Κορυδαλλιώτες έκαναν στο παιχνίδι ήταν μέσα ο 27χρονος επιθετικός, με 4 γκολ και μια ασίστ, ενώ στις άλλες βρήκε απέναντι του τον 2ο κορυφαίο του παιχνιδιού, τον τερματοφύλακα Γκερλέ, που του στέρησε άλλα 3 γκολ και μια ασίστ! Οι Νικαιώτες όσο το παιχνίδι ''παιζόταν'' είχαν διάθεση χάνοντας καλές ευκαιρίες αλλά μετά το 0-2 απογοητεύτηκαν και δε μπόρεσαν έτσι να αφιερώσουν, όπως θα ήθελαν, στον πρόσφατα εκλιπόντα Γιώργο Πλέσσα τη νίκη. Στο 6' ο Φλαμπούρης έβγαινε τετατέτ, από πάσα του Πετράκη, με τον Ζούγρη, αλλά έκανε κακό υπολογισμό χάνοντας την ευκαιρία και στο 9' ο Κουβάτσος με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Μπουτάση ''άνοιγε λογαριασμό'' και το σκορ. Στον Αστέρα ''έπιασε θάλασσα'' και στα επόμενα λεπτά η Αστυπάλαια έχασε ευκαιρίες με τον Κουβάτσο στο 12' και τον Μπουτάση στο 14', με τον Γκερλέ να ''λέει όχι'' στα τετατέτ. Μετά τη ''φουρτούνα'' ο Αστέρας συνήλθε και για ένα τέταρτο πίεσε χάνοντας ευκαιρίες με τον Καστρινόπουλο από το ύψος της μικρής περιοχής στο 19' έπειτα από πάσα του Ιωάννου, τον Πετράκη με απ'ευθείας φάουλ στο 22' και τον Φλαμπούρη μετά το τακουνάκι του Πετράκη στο 24' να αστοχούν, για να έρθει το 30' κι ο διατητής Μιχελής ''τσίμπησε'' στη βουτιά του Ρουμελίδη, σε μαρκάρισμα του Φλαμπούρη, δείχνοντας το σημείο του πέναλτι, με τον Κουβάτσο να κάνει το 0-2. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Αστυπάλαια είχε ακόμα μια ευκαιρία όταν ο Πηλίδης παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ σε κεφαλιά-γύρισμα στον Γκερλέ που πέρασε κόρνερ. Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν έξυπνα το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά ατομικά λάθη των αμυντικών των γηπεδούχων, πέτυχαν άλλα 3 γκολ, με τον Τσίτσης στο 54' από πάσα του Κουβάτσου και το φορ των Κορυδαλλιωτών στο 64' και στο 76', ενώ ο Γκερλές έκανε άλλες δύο μεγάλες αποκρούσεις στο 64' σε τετατέτ (πριν το γκολ) και στο 71' σε κεφαλιά του μεγάλου πρωταγωνιστή Κουβάτσου. Διαιτητές οι Μιχελής, Βογιατζιδάκη και Παρισσόπουλος. Ο Αστέρας που έπαιξε με τους Γκερλέ, Παπαδόπουλο, Αθανασιάδη (32' Γαβαλάς), Πηλίδη, Αθανασάκη (71' Μαφτίτσα), Μιρντίτα, Πετράκη (57' Μαχαίρας), Ιωάννου, Φλαμπούρη, Γκούμα και Καστρινόπουλο την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει στο γήπεδο της Νίκαιας την Κυριακή 16/10 στις 13.30 τον Ολυμπιακό Κερατσινίου κι ευελπιστεί στην 1η του νίκη.