• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Σαμπάνιες για τους Πρωταθλητές(Της Διαφορετικότητας)

Σ' αυτή την ομάδα όλα είναι διαφορετικά, από την αρχή μέχρι το τέλος. Κι αυτό απέδειξαν γι' άλλη μια φορά στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς όλοι. Πως θα μπορούσε άλλωστε να γίνει αλλιώς; Για αρχή φρόντισαν να κάνουν μια μικρή έκπληξη στον πρόεδρο τους Βασίλη Τσιτούρα που στάθηκε για να βγάλει μια αναμνηστική φωτογραφία με την ομάδα του και βρέθηκε να του απονέμουν τιμητική πλακέτα για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο και την αγάπη του στην ομάδα.

Για το τέλος είχαν πανηγυρισμούς με σαμπάνιες όπως αρμόζει σε πρωταθλητές. Πρωταθλητές της χαράς και του διαφορετικού. Ενδιάμεσα, στο παιχνίδι με τη Νίκη Ρέντη, έκαναν ένα μεγάλο ρεκόρ αφού με τον Βαγγέλη Καραφάνταλο στο βασικό σχήμα έγιναν η μοναδική ομάδα που όλοι οι παίκτες της (30 στον αριθμό) χρησιμοποιήθηκαν τουλάχιστον μια φορά στη βασική εντεκάδα από τον προπονητή τους Άγγελο Σκανάτοβιτς.Ο 20χρονος πανύψηλος φορ φρόντισε να το γιορτάσει με το πρώτο γκολ του ΑΣΤΕΡΑ στο παιχνίδι στο 29' κερδίζοντας με κεφαλιά στον αέρα τον τερματοφύλακα της Νίκης Ρέντη Zilo μετά από μπαλιά του Οδυσσέα Ρήγου. Το τελευταίο γκολ του φετινού ΑΣΤΕΡΑ στο πρωτάθλημα και πρώτο δικό του ήταν του Ρήγου που σε μια αλλαγή ρόλων (σκόρερ-πασέρ) με τον Καραφάνταλο με κεφαλιά επίσης έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του ΑΣΤΕΡΑ είπαν να θυμηθούν τα επιθετικά τους ''κατορθώματα'' μέσα στη χρονιά αφού διαγωνίζονταν ποιος θα χάσει το πιο εύκολο. Κι επειδή η μπάλα τιμωρεί και μαζί μ' αυτή κι ο Μακρής μέσα σε 23 λεπτά από το 69' που μπήκε αλλαγή μέχρι το 92' φρόντισε με 2 γκολ να ''κλέψει'' το βαθμό της ισοπαλίας για τους Ρεντιώτες. Το πρώτο στο 74' παίρνοντας πάσα λουκούμι στο ένα μέτρο από την κενή εστία μετά τον εξοστρακισμό της μπάλας στο δοκάρι από προβολή του ΛΑΖΑΡΟΥ ΥΦΑΝΤΙΔΗ που προσπάθησε να τη διώξει μετά από σέντρα και το δεύτερο στο 92' με κεφαλιά. Γι' άλλο ένα παιχνίδι στο 2ο γύρο (μ' εξαίρεση τα παιχνίδια με Σαλαμινομάχους και Χατζηκυριάκειο) ο ΑΣΤΕΡΑΣ έδειξε παρά πολύ καλά στοιχειά σ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Με 8 παίκτες κάτω από τα 22 στην 11αδα έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα στα πόδια του από τους πιο έμπειρους αντιπάλους του. Έφτιαξαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες και στο τέλος έχασαν το τρίποντο της νίκης στις λεπτομέρειες αφού δε μπήκαν στη διαδικασία των καθυστερήσεων, άλλα έπαιξαν μπάλα για να ευχαριστήσουν τους πολλούς φίλους τους που ήρθαν να τους δουν φέτος για τελευταία φορά. Στο τέλος δέχτηκαν το χειροκρότημα τους κι άφησαν υποσχέσεις για πράγματα πολύ μεγαλύτερα την επόμενη χρονιά.