• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Όσκαρ διασκευασμένου Σεναρίου ....

Όταν ο καλλιτέχνης έχει έμπνευση τότε το αποτέλεσμα μπορεί να είναι υπέροχο.Ο σεναριογράφος του Αστέρας Νίκαιας - Αρμενική πήρε το σενάριο του Πρώτου γύρου με τα τρία γκολ και το ένα ακυρωμένο για τη μια ομάδα (ΑΣΤΕΡΑΣ),το ένα δοκάρι για την άλλη (ΑΡΜΕΝΙΚΗ) και το ξανάγραψε αντιστρέφοντας τους ρόλους (τρία γκολ κι ένα ακυρωμένο για την ΑΡΜΕΝΙΚΗ, ένα δοκάρι για τον (ΑΣΤΕΡΑ) και το διάνθισε προσθέτοντας μία αποβολή και τέσσερα γκολ με ανατροπή για τον Αστέρα.
Το διασκευασμένο σενάριο ''απογείωσε'' την αδρεναλίνη κι έκανε το έργο διαφήμιση για το ποδόσφαιρο και τον "παράγωγο" Πρόεδρο των νικητών (σύμφωνα με βάσιμες πληροφορίες)να αλλάζει τ' όνομα του από ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ σε ΤΣΙΠΟΥΡΑΣ αφού ουκ ολίγα κατέβηκαν στην υγεία των παικτών,πρωταγωνιστών του.Το έργο ξεκίνησε με ολικό αιφνιδιασμό των παικτών της ΑΡΜΕΝΙΚΗΣ που με δύο στημένα από τους Κωσταρίδη με φάουλ στο 5' και μετά από κόρνερ με κεφαλιά του Μούτσο στο 11' προηγήθηκαν με 0-2 παγώνοντας τους τυπικά γηπεδούχους (αφού το παιχνίδι έγινε στη κοινή έδρα της Νίκαιας).
Η μοναδική αντίδραση του Αστέρα το δοκάρι με απ' ευθείας κόρνερ του Μάριου Πετράκη στο 24' και η κατοχή μπάλας που είχαν μέχρι το τέλος του α' ημίχρονου.
Οι παίκτες της Αρμενικής με πολλές καθυστερήσεις και αρκετά διωξίματα, γεμίσματα στην άμυνα του Αστέρα προς τους δύο επιθετικούς της, κράτησε με σχετική ευκολία το μηδέν στην άμυνα της. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου χτύπησε όμως ένα ξυπνητήρι που άλλαξε τις ισορροπίες για τους παίκτες του Αστέρα κι αυτό δεν ήταν άλλο απ' τα ειρωνικά γέλια του πάγκου των Αρμένιων προς τον προπονητή τους στις παροτρύνσεις του να γυρίσουν το παιχνίδι αποδεικνύοντας ότι είναι καλύτερη ομάδα.
Μαζί με τις αλλαγές (εσωτερικές και σε πρόσωπα) ο Αστέρας βγήκε στο γήπεδο, πάτησε το γκάζι και δε ξανακοίταξε πίσω μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πολύ καλού διαιτητή Αναστασίου που με τους βοηθούς του Καρακελλέ και Χασάπη βοήθησαν στην ομαλή διεξαγωγή του παιχνιδιού! Μέσα σε 22' από το 57ο έως το 79ο τα τέσσερα γκολ που σημείωσαν με τους Δερβένη (57',72'), Μάριο Πετράκη (64' με απ' ευθείας φάουλ όπως και στον α' γύρο) και του Μέξη (79') φαίνονταν λίγα για τις επιθέσεις που ακολουθούσαν η μια μετά την άλλη στην άμυνα της Αρμενικής που πανικοβλημένη υπέφερε χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.
Ο τραυματισμός του Λάζαρου Υφαντίδη στο 68' και η σωστή κόκκινη (2η κίτρινη) του Τζομπανάκη στο 82' στο τελευταίο του παιχνίδι στη φετινή χρονιά, δεν εμπόδισε τον προπονητή του να περάσει όπως και στο σενάριο του πρώτου γύρου τον τερματοφύλακα του Τάκο για να πάρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής (το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει σ' ένα παίκτη,εργάτη για τον Αστέρα).
Το τελικό 4-3 διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με γκολ του Φραγκόπουλου με πέναλτι που παραχώρησε ο Μπατζέκος κι αφού στο 88' είχε ακυρωθεί σωστά γκολ για οφσάιντ για την Αρμενική. Το πέσιμο της αυλαίας βρήκε τους πρωταγωνιστές-παίκτες να αλληλοσυγχαίρονται και τον ΑΣΤΕΡΑ να παραλαμβάνει το ''βραβείο'' των 3 βαθμών και τον τίτλο του ''αφεντικού'' του τοπικού ντέρμπι! Ένα κουβάρι παίκτες, προπονητής, παράγοντες που όσο κι αν προσπάθησαν μερικοί να το ξετυλίξουν παραμένει μπλεγμένο με δεσμούς πραγματικής υγείας και συνεχίζει να κυλάει στους δικούς του μοναδικούς, ξεχωριστούς δρόμους.