• ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΗΜΟ ΙΣΤΟΤΟΠΟ ΤΟΥ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ

Η Αγωνιστική

Συνεχίζει τη νηστεία….

Στο κλίμα των ημερών συνεχίζει την επιθετική του ''νηστεία'' για τρίτη εβδομάδα ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, που δε μπορεί να ξεκολλήσει απ' το μηδέν και σε συνδυασμό με την κακή του αμυντική λειτουργιά και την ατυχία που του χαμογελά χαιρέκακα τα τελευταία παιχνίδια υπέστη άλλη μια (7η συνολικά) ήττα, που τον έθεσε οριστικά εκτός play off. Όσο κι αν το 0-4 απ' την ομάδα του Α.Σ.ΠΟΝΤΙΩΝ ακούγεται σα μια ισοπεδωτική επικράτηση των γηπεδούχων, για όσους βρέθηκαν στο γήπεδο της Δραπετσώνας, το σκορ δεν αντικατοπτρίζει ούτε στο ελάχιστο τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων. Απ' τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του ΑΣΤΕΡΑ μπήκαν στο γήπεδο για να πάρουν τους 3 βαθμούς της νίκης, κάνοντας συνεχόμενες επιθέσεις, κερδίζοντας κόρνερ και φάουλ, χωρίς όμως να μπορέσουν ν’ απειλήσουν ουσιαστικά τους γηπεδούχους που ευτύχισαν στην πρώτη φορά που πέρασαν τη σέντρα στο 8' με ατομική ενέργεια του Κουρτίδη και σουτ έξω από την περιοχή να γράψουν το 1-0. Η πίεση του ΑΣΤΕΡΑ συνεχίστηκε, με τους πόντιους να προσπαθούν να ισορροπήσουν και να καταφέρνουν μετά από ένα ελεύθερο στο 21' να βγάλουν τετ α τετ τον Τσέρο που με υπέροχη λόμπα κρέμασε τον Μιχαήλο κι έγραψε το 2-0.
Η απογοήτευση και η απειρία των παικτών του ΑΣΤΕΡΑ ήταν φανερή που μη μπορώντας να διαχειριστούν την άσχημη τροπή που πήρε το παιχνίδι γι' αυτούς εκνευρίστηκαν κι έριξαν κατακόρυφα την απόδοση τους, με αποτέλεσμα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι αντίπαλοι τους να έχουν ένα δοκάρι στο 22' και να πετύχουν δυο ακόμη γκολ με τον Θωμαίδη στο 28' και πάλι με τον Κουρτίδη στο 41'. Οι φωνές του προπονητή τους στο ημίχρονο που ακούστηκαν μέχρι τη Νίκαια ''ξύπνησαν'' το φιλότιμο τους και μπήκαν στην επαναληψή για να παίξουν όπως ακριβώς τους ζητήθηκε. Τρεξίματα σ' όλους τους χώρους, πάθος, δύναμη, καλούς συνδυασμούς. Το μόνο που τους έλειπε (πάλι) ήταν το γκολ, που παρ' όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δε μπόρεσαν να πανηγυρίσουν είτε λόγο ατυχίας (δοκάρι με τον Μάριο Πετράκη στο 60') είτε λόγο της καλής απόδοσης του τερματοφύλακα Πολυχρονάκη που όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ορφανού (που με τους Τζιλήρη και Σουγλάκο έκαναν ρεσιτάλ διαιτησίας) η ομάδα του ΑΣΤΕΡΑ έδειξε ότι μπορεί φέτος ν' αδίκησε τον εαυτό της πολλές φορές, άλλα το μέλλον προδιαγράφεται ευοίωνο.
Τέλος στα θετικά για τον ΑΣΤΕΡΑ η πρώτη εμφάνιση του Στέργιου Μαλάτου, η γι' άλλη μια φορά ελπιδοφόρα απόδοση των μικρών Κούτρα Παναγιώτη, Γαβαλά Γιώργου, Υφαντίδη Λάζαρου, Κυραννού Νίκου και Δεσύλλα Κυριάκου και το ενενήντα λεπτό που έβγαλε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του πριν από τέσσερα χρόνια ο Μπάμπης Βεκρής που έδειξε ότι την καινούργια χρονιά θα μπορέσει να γίνει βασική μονάδα και να βοηθήσει τα μέγιστα.